POCZUJ CHEMIĘ

ZASŁONA DYMNA

Mieszanki dymne są to masy, które w czasie spalania mają wytworzyć możliwie największą ilość dymu, używane w różnych celach np. wytwarzania zasłon, czy w sygnalizacji. Zwykle składają się z utleniacza, reduktora, oraz łatwo sublimującej substancji, która ochładzając się i zestalając w powietrzu tworzy bardzo drobną zawiesinę (dym).Istnieje również wiele składów, w których substancja sublimująca nie może być dodana do mieszanki na początku np. ze względu na higroskopijność i reaktywność, wtedy skład jest  tak dobierany, aby powstawała dopiero przy spalaniu.  Poniżej znajduje się kilkanaście składów różnych świeć dymnych:

·         mieszanka b&t - zdecydowanie najbardziej popularna amatorska mieszanka, wybierana ze względu na niską cenę i dostępność składników. Jest ona łatwa w przygotowaniu, jednak przysparza ona niekiedy wielu problemów np. trudna zapalność, czy palność dymu (substancją sublimującą jest tutaj parafina, jeżeli się spali, to logiczne jest że dym zniknie). składa się z:

-40 % azotanu potasu (saletra potasowa, dostępna np. w sklepach ogrodniczych

- 30 % cukru spożywczego

- 30 % wosku ze świeczki – parafiny

Przygotowanie jest bardzo proste – rozdrabniamy osobno  cukier i saletrę na pył po czym zgodnie z oryginalnym przepisem zalewamy i mieszamy ze stopionym woskiem do utworzenia jednolitej masy. Jeżeli wosk zacznie  zastygać to naczynie z mieszanką można wstawić do większego naczynia z gorącą wodą (NIGDY nie ogrzewamy mieszanek pirotechnicznych otwartym ogniem). Istnieją liczne modyfikacje owej mieszanki- jeżeli nie chcemy topić wosku to wkład( właśnie wkłady do świeczek są najczęściej stosowanym źródłem wosku J ) umieszczamy w lodówce, a gdy się ochłodzi to możemy go pokruszyć w rękach na proszek, który jest zupełnie odpowiedni do świecy dymnej. Innym ulepszeniem zwiększającym znacznie standard mieszanki jest dodatek 6 g wodorowęglanu sodu (czyli zwykłej sody kuchennej) na każde 100 g mieszanki. Powoduje on obniżenie temperatury palenia, a rozkładając się wydziela dwutlenek węgla, który tłumi ogień. Dzięki niemu dym z mieszanek nie będzie się tak często zapalał.

PAMIĘTAJ!!! Świece powinny być odpalane w niepalnych pojemnikach!

 

.....................................................................................................................................................................................

SZTUCZNA KREW

Krew bardziej płynna:

Składniki:

-woda,

-mąka,

-kawa,

-czerwony i niebieski barwnik (nietoksyczny np. spożywczy i najlepiej płynne)

 

Stosunek poszczególnych składników:

1 woda:3/4 mąka:1/2 kawa: „na oko” barwnika

Sposób wykonania:

Wodę i mąkę łączymy ze sobą. Mieszamy aż do rozpuszczenia. Dodajemy kawę i mieszamy. Następnie dodajemy stopniowo czerwony i niebieski barwnik aż do uzyskania zadowalającej nas efektu.

 

Krew bardziej gęsta (zasychająca):

Składniki:

-woda,

-gliceryna,

-żelatyna,

-czerwony i niebieski barwnik

 

Stosunek poszczególnych składników:

1 woda:1 gliceryna:1/2 żelatyna: „na oko” barwniki

Sposób wykonania:

Wodę i glicerynę łączymy mieszając, dosypujemy żelatynę i mieszamy dalej. Żeby ułatwić sobie rozpuszczenie się żelatyny możemy pojemnik z wcześniej uzyskaną cieczą ogrzać. Po rozpuszczeniu dodajemy barwniki. Teraz nasza substancja jest cieczą, ale po chwili zacznie zastygać. Chcąc by powróciła do stanu ciekłego wystarczy ją podgrzać.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2025 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl